Idea
Viktor E. Frankl (ur.1905 – zm.1997). Profesor psychiatrii i neurologii Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Twórca trzeciej szkoły psychoterapii tak zwanej Logoterapii ( Noo – psychoterapii), obok Psychoanalizy Z. Freuda i Psychoterapii Indywidualnej A. Adlera.
Był więźniem czterech obozów koncentracyjnych, w których po kolei tracił najbliższe mu osoby. Po wyjściu z obozu wrócił do aktywnego życia i rozpowszechniania swojej szkoły psychoterapii. Profesor -Wiedeńskiej Polikliniki Neurologicznej, Kalifornijskiego International University w Berkley. Ponadto Frankl piastował stanowiska profesorskie uniwersytetów w Dallas, Pittsburghu oraz na Harvardzie. Jak wyraził się kiedyś, dane mu było wziąć udział w ludzkim eksperymencie, czego nie doświadczył Freud. Jak twierdził, ludzie to nie tylko instynkty i popędy. Był świadkiem tego jak potężna siła tkwi w człowieku i jak ważny jest sens naszej egzystencji. Uniwersytety na całym świecie uhonorowały go 29 doktoratami honoris causa. Ci którzy go znali, mówili, że żył według zasad które stworzył i wyznawał.
Logoterapia czy jak nazwał ją jego uczeń i przyjaciel prof. zw. KUL Kazimierz Popielski Noo – psychoterapia to metoda odpowiednia do leczenia problemów, zaburzeń i dylematów naszych czasów. Utraty poczucia sensu życia, nerwic psycho – gennych i noo- gennych, zaburzeń seksualnych, frustracji egzystencjalnych, depresji, psychoz, uzależnień, fobii oraz lęków. To naukowa i skuteczna metoda poznania siebie, naprawienia relacji z samym sobą i otoczeniem. To skuteczna psychoterapia .
Najbardziej popularna książka V.E. Frankla, której popularność na całym świecie jest ogromna, w samych tylko Stanach Zjednoczonych rozeszła się w nakładzie dziesięciu milionów egzemplarzy -„Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Zapraszam do lektury, naprawdę warto.
W latach 1994 do 2010 roku kierownik Katedry Psychoterapii i Psychologii Zdrowia KUL. Obecnie wykładowca i merytoryczny opiekun w Institute of Biofeedback and Noo-psychosomatic w Lublinie.
Jest kontynuatorem myśli V. Frankla, z którym łączyła go nie tylko sfera zawodowa ale także przyjaźń.
Wprowadził Logoterapię tj. III Wiedeński Kierunek Psychoterapii na grunt psychologii polskiej. Twórca koncepcji Noetycznego wymiaru osobowości oraz koncepcji Noo-psychosomatyki.
Jego koncepcja wywarła ogromy wpływ na rozwój polskiego personalizmu. Jest kontynuatorem idei twórcy III Wiedeńskiego Kierunku w Psychoterapii: Logoterapii i Analizy Egzystencjalnej V.E. Frankla.
Idea noo-psychoterapii jest nierozerwalnie związana z myślą logoterpeutyczną. Nazewnictwo wywodzi się z greckiego słowa „nous” – rozum, umysł, duch.